Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 września 2017 r., sygn. II PK 210/16

Nie jest zasadne żądanie zapłaty wynagrodzenia sędziowskiego według wyższych stawek, oparte na kumulacji (zbiegu) stosowania art. 10 ust. 2 ustawy zmieniającej i art. 91a § 3 u.s.p., bo pierwszy z tych przepisów jedynie modyfikuje zasadę koniecznej sekwencji upływu kolejnych pięciu lat pracy, jako warunku uprawnień do wyższej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Określenie wysokości wynagrodzenia sędziów w oparciu o powyższe reguły nie stanowi także przejawu dyskryminacji płacowej ani naruszenia zasady równego traktowania sędziów w danym sądzie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Myszka (przewodniczący)

SSN Jolanta Frańczak (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa E. K. przeciwko Sądowi Okręgowemu w B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 14 września 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w T. z dnia 8 stycznia 2016 r., sygn. akt IV Pa (...),

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację pozwanego i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w T. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2015 r. zasądził od pozwanego Sądu Okręgowego w B. na rzecz

powódki E. K. kwotę 12.788,48 zł z ustawowymi odsetkami od poszczególnych kwot od dnia następnego po dniu wymagalności do dnia zapłaty tytułem wyrównania wynagrodzenia za pracę za okres od grudnia 2011 r. do października 2014 r., w pozostałym zakresie powództwo oddalił oraz orzekł o kosztach procesu.

Sąd Rejonowy ustalił, że powódka E. K. w dniu 26 września 2008 r. otrzymała nominację na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w B. Od dnia 26 września 2008 r. do dnia 26 września 2013 r. miała ona wypłacane wynagrodzenie w wysokości właściwej dla czwartej stawki awansowej. Staż pracy wzięty pod uwagę przez pozwanego pracodawcę wynosił 14 lat, 2 miesiące i 7 dni. Zajmując stanowisko sędziego Sądu Rejonowego powódka otrzymywała wynagrodzenie w trzeciej stawce awansowej, a jej staż pracy w tej stawce wynosił 4 lata 2 miesiące i 7 dni. Po objęciu stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w B. powódce nie zaliczono do stażu pracy okresu jaki przepracowała jako sędzia sądu rejonowego w trzeciej stawce awansowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00