Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2006-10-25

13. Jakie znaczenie ma dzień podjęcia uchwały w sprawie szczególnie chronionych działaczy związkowych

W czerwcu br. zakładowa organizacja związkowa poinformowała mnie o wyborze na nową kadencję władz związku, z podaniem ich składu. W tamtym czasie nie uzyskałem jednak informacji o tym, którzy z pracowników podlegają szczególnej ochronie stosunku pracy. Organizacja związkowa uczyniła to dopiero na moją prośbę w wrześniu 2006 r., określając liczbę chronionych działaczy według liczebności organizacji we wrześniu br. Czy w okresie między czerwcem a wrześniem 2006 r. osoby chronione wskazane we wrześniu br. podlegały szczególnej ochronie stosunku pracy?

PROBLEM
RADA
Wskazani działacze związkowi zostali objęci szczególną ochroną stosunku pracy z dniem podjęcia uchwały w tej sprawie przez zarząd zakładowej organizacji związkowej, czyli dopiero we wrześniu 2006 r. Uchwała prawidłowo uwzględnia liczebność organizacji w dniu tego wskazania. W okresie przed wskazaniem ochrona przysługiwała tylko przewodniczącemu organizacji.
UZASADNIENIE
Zarząd organizacji związkowej informuje pracodawcę o osobach podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy. Ich liczba jest uzależniona od liczby członków organizacji związkowej w danym zakładzie pracy albo od liczebności kadry kierowniczej w dniu podjęcia uchwały w tej sprawie.
W przedstawionej sytuacji organizacja związkowa nie dopełniła wszystkich obowiązków związanych z wyborem nowych władz związkowych, ponieważ nie podała pracodawcy informacji, kto podlega szczególnej ochronie stosunku pracy. Wobec tego pracodawca nie ma obowiązku uwzględnić ochrony osób, które nie zostały imienne wskazane.
Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć, rozwiązać stosunku pracy ani zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika imiennie wskazanego uchwałą zarządu. Dotyczy to członków zarządu oraz innych pracowników będących członkami danej zakładowej organizacji związkowej, którzy są upoważnieni do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.
WAŻNE!
Szczególna ochrona stosunku pracy członków związku zawodowego rozpoczyna się z dniem podjęcia w tej sprawie uchwały przez zarząd zakładowej organizacji związkowej.
Pracodawca musi zostać niezwłocznie poinformowany o treści uchwały.
Organizacja związkowa może celowo opóźniać podanie informacji pracodawcy wskazującej chronionych działaczy, dlatego do czasu przekazania takiej informacji ochrona przysługuje tylko jej przewodniczącemu. Jeśli zakładowa organizacja związkowa nie jest reprezentatywna, to także w przypadku niepodania imiennej listy osób chronionych, ochronie podlega tylko jej przewodniczący.
Może się zdarzyć, że w późniejszym terminie zakładowa organizacja związkowa stanie się reprezentatywna, zwiększy liczbę swoich członków, a tym samym będzie mogła wskazać większą liczbę osób podlegających ochronie.
 
• art. 24125a § 1 i § 2 Kodeksu pracy,
• art. 32 ust. 1-8 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).
Ewa Podgórska-Rakiel
specjalista w zakresie prawa związkowego
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00