Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2024 r., sygn. II GSK 684/23

Sprawa o wymierzenie kary za zajęcie pasa drogowego nie jest szczególnego rodzaju postępowaniem, w którym dla jego rozstrzygnięcia wymagane jest sporządzenie mapy do celów prawnych. W tym postępowaniu przebieg granic pasa drogowego należy do kwestii stanu faktycznego, ustalanego przez organ w ramach postępowania dowodowego. Okoliczność ta ustalana jest na podstawie wszelkich dowodów służących wyjaśnieniu sprawy i nie jest niezbędne dla jej ustalenia dopuszczenie szczególnego dowodu, będącego rezultatem wykonania prac geodezyjno-kartograficznych, o których mowa w ustawie – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 września 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 511/22 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 10 stycznia 2022 r. nr SKO.Dr./4122/314/2021 w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 września 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 511/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę M. K., zwanego dalej "skarżącym", na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, zwanego dalej "Kolegium", z dnia 10 stycznia 2022 r., nr SKO.Dr./4122/314/2021, w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 20 kwietnia 2021 r. pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa podczas kontroli ul. [...] w K. stwierdzili zajęcie pasa drogowego przez urządzenie reklamowe dwustronne o wymiarach 1,95 m x 0,96 m (całkowita powierzchnia reklamowa: 3,74 m kw.) zamontowane w gruncie (działka nr [...] obręb [...] jednostka ewidencyjna [...]) bez zezwolenia zarządcy drogi - co udokumentowano sporządzonym protokołem oględzin pasa drogowego oraz na wykonanych podczas kontroli fotografiach. Zarządca drogi ustalił, że właścicielem przedmiotowego urządzenia reklamowego jest M. K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą P. Natomiast działka nr [...] obręb [...] jednostka ewidencyjna [...], w ewidencji gruntów oznaczona jest symbolem "dr" co oznacza, że stanowi pas drogowy drogi publicznej, jaką jest ul. [...]. Jest to droga gminna, której zarządcą jest Zarząd Dróg Miasta K. W konsekwencji Prezydent Miasta Krakowa, zwany dalej "organem pierwszej instancji" wszczął z urzędu postępowanie administracyjne i decyzją z dnia 25 października 2021 r. nałożył na skarżącego administracyjną karę pieniężną w kwocie 7.730,60 zł za zajęcie pasa drogowego ul. [...] w K. powierzchnią reklamową o treści "[...]" w okresie od dnia 20 kwietnia 2021 r. do dnia 11 czerwca 2021 r. bez zezwolenia zarządcy drogi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie opisaną na wstępie decyzją z dnia 10 stycznia 2022 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Oddalając skargę na decyzję Kolegium Sąd I instancji nie stwierdził naruszenia prawa materialnego, ani naruszenia prawa procesowego. W uzasadnieniu wyroku wskazał, że materiał dowodowy, na którym oparto decyzję o nałożeniu kary, a mianowicie protokoły kontroli pasa drogowego, fotografie wykonane przez pracowników ZDM oraz wypis z rejestru gruntów, wyrys z mapy ewidencyjnej i wydruk z mapy zasadniczej, na których zaznaczono zajęcie pasa drogowego i granice pasa drogowego, są wystarczające do uznania, że doszło do zajęcia pasa drogowego. Ze znajdującego się w aktach sprawy uproszczonego wypisu z rejestru gruntów dla działki ewidencyjnej nr [...] (ul. [...]) wynika, że działka ta nosi oznaczenie "dr" - Drogi i stanowi własność Skarbu Państwa, zaś jej użytkownikiem wieczystym jest Gmina K. Z wyrysu z mapy ewidencyjnej oraz wyrysu z mapy zasadniczej wynika w sposób nie budzący wątpliwości, że dwustronna tablica reklamowa została umieszczona w pasie drogowym. Sąd podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie został przedstawiony dokument geodezyjny - mapa sporządzona przez geodetę, określająca z jednej strony linie graniczne pasa drogowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, z drugiej zaś - kolizję umieszczonej w tym pasie tablicy reklamowej z tymi liniami, pozwalającą stwierdzić fakt zajęcia tego pasa drogowego. Skoro organ w niniejszej sprawie posłużył się mapą ewidencyjną i zasadniczą dla wyznaczenia linii przebiegu pasa drogowego, sporządzoną przez geodetę, a skarżący kwestionował prawidłowość tego dowodu, mógł złożyć dowód w postaci opinii innego geodety, czego nie uczynił. Dokumenty w postaci mapy ewidencyjnej i zasadniczej z wrysowaną lokalizacją dwustronnej tablicy reklamowej korespondują również z wykonaną przez organ dokumentacją zdjęciową pasa ruchu drogowego oraz wynikami kontroli pasa drogowego. Powyższe uzasadnia tezę o prawidłowości ustalenia organów, że doszło do zajęcia pasa drogowego przez sporną reklamę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00