Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-01

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ Z POWODU CHOROBY PRACOWNIKA

Ustawodawca, biorąc pod uwagę, że pracodawca przez nieobecność pracownika w pracy spowodowaną chorobą nie osiąga celu, w jakim zatrudnia pracownika - świadczenia pracy - stworzył możliwości prawne do rozwiązania umowy o pracę - za wypowiedzeniem, a przy długotrwałej nieobecności pracownika - nawet bezzwłocznie.

Choroba jest częstym powodem, który skłania pracodawcę do rozstania się z pracownikiem. Aby było ono możliwe, muszą być spełnione określone warunki.
Choroba jako przyczyna wypowiedzenia
W wyroku z 2 sierpnia 1985 r. (I PRN 61/85, OSNCP 1986/5/76) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że „jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę jest podyktowane rzeczywistym, realizowanym w dobrej wierze i znajdującym usprawiedliwienie w konkretnych okolicznościach faktycznych, dążeniem zakładu pracy do usprawnienia pracy w tym zakładzie i równocześnie nie narusza żadnej z zasad współżycia społecznego, wypowiedzenie takie jest usprawiedliwione, choćby nie likwidowało wszystkich nieprawidłowości kadrowych istniejących w zakładzie”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00