Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-08-16

NATYCHMIASTOWE ROZWIĄZANIE UMOWY Z POWODU CHOROBY PRACOWNIKA

Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas rozwiązywania umowy z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby. Jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, że będziemy zmuszeni przywrócić go do pracy, a nawet wypłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
Z powyższych powodów należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię prawidłowego ustalenia, czy pracownik jest nadal niezdolny do pracy, czy nie jest chroniony przed natychmiastowym rozwiązaniem umowy.
Pracodawca powinien też przyłożyć dużą wagę do prawidłowego złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy.
Przyczyna rozwiązania umowy
Podstawą do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 k.p. jest niezdolność pracownika do pracy spowodowana chorobą, która mimo wykorzystania zasiłku chorobowego nie rokuje przywrócenia zdolności pracownika do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Okres niezdolności, uprawniający pracodawcę do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia warunkuje staż pracy u danego pracodawcy:
• gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy - możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę przy niezdolności trwającej dłużej niż 3 miesiące,
• gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy - prawo do rozwiązania umowy o pracę powstaje przy niezdolności do pracy trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00