Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-05-25

Jakie są zasady wystawiania zaświadczeń o utraconym wynagrodzeniu dla pracownika powołanego na ćwiczenia wojskowe

 Nasz pracownik będzie przez 10 dni odbywał ćwiczenia wojskowe. Czy powinniśmy wystawić mu zaświadczenie o utraconych zarobkach? Jeżeli tak, to na jakich zasadach ustalić utracone wynagrodzenie pracownika?

PROBLEM

RADA

Jeżeli obowiązujące w Państwa zakładzie pracy przepisy płacowe nie przewidują obowiązku wypłaty wynagrodzenia za okres odbywania ćwiczeń wojskowych, to są Państwo zobowiązani wystawić pracownikowi zaświadczenie o utraconych zarobkach. Utracone wynagrodzenie za jeden dzień należy obliczyć dzieląc przez 90 wynagrodzenie otrzymane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc odbywania ćwiczeń.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy pracownik został powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych, są Państwo zobowiązani do udzielenia mu na czas odbywania tych ćwiczeń urlopu bezpłatnego. Przy czym obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego nie dotyczy sytuacji, w których ćwiczenia trwają krócej niż 24 godziny lub odbywają się w dniu wolnym dla pracownika od pracy. W czasie trwania urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje wprawdzie wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy (w przeciwieństwie do „zwykłego urlopu bezpłatnego” udzielanego na podstawie art. 174 Kodeksu pracy, okres urlopu bezpłatnego udzielanego w związku z odbywaniem ćwiczeń wojskowych zostanie pracownikowi zaliczony m.in. do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego lub długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony) z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

W drodze wyjątku od tej zasady, obowiązek wypłaty wynagrodzenia w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych może wynikać z korzystniejszych w tym zakresie przepisów płacowych obowiązujących w Państwa zakładzie pracy (np. układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania). Nie oznacza to jednak, że pracownik, który odbył ćwiczenia wojskowe i nie otrzymał od pracodawcy wynagrodzenia za ten okres, pozostanie bez środków do życia. Za czas odbywania ćwiczeń dłuższych niż 24 godziny i przypadających w innym dniu niż dzień wolny od pracy przysługuje mu świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00