Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-09-05

Jak stosować w praktyce art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Jeżeli składnik wynagrodzenia jest zmniejszany za czas niezdolności do pracy, to należy uwzględnić go w podstawie wymiaru świadczeń. Natomiast składnika wynagrodzenia, który jest równocześnie wypłacany za okres niezdolności do pracy, nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia.

Od 7 lipca br. obowiązuje nowa, zmieniona interpretacja przepisu art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Orzeczenie trybunału z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06) zmieniło zasadniczo zasady wliczania poszczególnych składników wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru znaczenie ma obecnie nie zapis w wewnątrz zakładowych przepisach o wynagradzaniu, lecz faktycznie przyjęta polityka płacowa w firmie.

(?) Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że pracownikowi przysługuje miesięczna premia. Wysokość premii jest ustalana na podstawie wyników finansowych firmy oraz indywidualnej oceny pracy pracownika. Czy powinnyśmy uwzględnić premię w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego naszych pracowników? Regulamin wynagradzania nie precyzuje, że premia jest zmniejszana w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby. Niewypłacanie premii w okresie choroby wynika z polityki płacowej naszej firmy i jest udokumentowane listami wypłat premii. Do tej pory wliczaliśmy premię do podstawy wymiaru, mimo braku zapisów w regulaminie.

Powinni Państwo wliczać premię do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Mimo że w obowiązującym regulaminie wynagradzania nie mają Państwo zapisów o zmniejszaniu premii w okresie niezdolności do pracy, to jednak praktyka, którą stosują Państwo przy wypłacaniu premii, uprawnia do wliczania jej do podstawy wymiaru.

Jeżeli regulamin wynagradzania nie zawiera precyzyjnych zapisów, że premia nie przysługuje za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, to przy jej uwzględnianiu lub nieuwzględnianiu w podstawie wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby płatnik świadczenia w pierwszej kolejności powinien ustalić, czy w okresie niezdolności do pracy pracownikowi, obok świadczenia, jest wypłacana premia. Jeżeli w okresie niezdolności do pracy pracownik nie otrzymuje premii, to premię należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia. Natomiast jeżeli pracownik w okresie niezdolności do pracy równocześnie otrzymuje za ten okres premię, to tej premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00