Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-03-10

Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07).

Eugeniusz P. jest polskim adwokatem, który w okresie od 1 maja do 30 września 2004 r. był zatrudniony na podstawie stosunku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy w Niemczech. Z tego tytułu podlegał ubezpieczeniu społecznemu w niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej DAK (Deutsche Angestellten-Krankenkasse).

19 lipca 2004 r. uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu otrzymał od niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej stosowne odszkodowanie. Zarazem wystąpił do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem. Wniosek o zasiłek argumentował tym, że równolegle z pracą w Niemczech prowadził działalność zawodową jako adwokat w Polsce (był członkiem zespołu adwokackiego w B. i działalności tej - jak twierdził - nie zaprzestał).

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00