Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-02-23

Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich

Pracodawcy nie będę musieli kierować pracowników na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudnią ich ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia ostatniej umowy o pracę. Zmienią się również zasady wydawania świadectw pracy pracownikom, którzy pracują na podstawie terminowych umów o pracę u tego samego pracodawcy. Takim pracownikom trzeba będzie wydać świadectwo pracy z upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z tych umów. Zmiany zostały wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy, którą 8 lutego 2011 r. podpisał prezydent.

Celem nowelizacji przepisów Kodeksu pracy ma być uproszczenie zasad wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich. Dokonana zmiana ma w założeniu zmniejszyć także obciążenia biurokratyczne nakładane na pracodawców i jednocześnie w dostateczny sposób zabezpieczać interesy pracowników. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jedno świadectwo pracy za okres 24 miesięcy

W wyniku zmiany przepisów pracodawca będzie zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy obejmującego zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, jeżeli pracownik pozostaje w stosunku pracy z tym samym pracodawcą. Takie świadectwo pracy ma obejmować okresy zatrudnienia na postawie wyżej wymienionych terminowych umów o pracę zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy).

Wprowadzona zmiana przepisów Kodeksu pracy spowodowała zwolnienie pracodawcy z obowiązku każdorazowego wydawania pracownikowi świadectwa pracy, jeżeli pozostaje on z nim w stosunku pracy na podstawie wielu terminowych umów o pracę. Warto zaznaczyć, że mogą, ale nie muszą to być kolejne umowy o pracę zawierane bezpośrednio jedna po drugiej, co z kolei oznacza, że między umowami mogą nastąpić przerwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00