Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-12-16

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę - katalog przyczyn

Jeżeli pracodawca nie poda takiej przyczyny lub zostanie ona przez sąd uznana za niewłaściwą, pracownik będzie przywrócony do pracy albo sąd przyzna mu odszkodowanie. Dlatego podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę należy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie podać przyczynę uzasadniającą taką decyzję. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami pracownika na drodze sądowej, przyczyna ta musi być wystarczająco wiarygodna i zgodna z rzeczywistą sytuacją, aby sąd nie mógł podważyć jej prawdziwości.

Przepisy nie wymieniają katalogu przyczyn, które uzasadniałyby wypowiedzenie umowy o pracę na czas nie określony, gdyż jest to niemożliwe. Przyczyn tych mogą być tysiące, tak jak wiele może zdarzyć się różnych sytuacji w trakcie trwania stosunku pracy. Pewną wytyczną może być bogate orzecznictwo sądowe, gdyż sprawy dotyczące nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę stanowią duży odsetek wszystkich spraw rozstrzyganych przez sądy pracy. Pamiętać jednak należy, że każda taka sprawa jest specyficzna i sąd zawsze będzie badał zaistniały stan faktyczny oraz wszystkie okoliczności z tym związane. Dlatego może okazać się, że chociaż w podobnej, naszym zdaniem, sprawie zapadł wyrok korzystny dla pracodawcy, sąd rozpatrując nasz spór z pracownikiem dotyczący przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie będzie miał odmienne zdanie i uzna wypowiedzenie za bezzasadne. Pamiętać też trzeba, że orzeczenia sądowe stanowią rozstrzygnięcia w jednostkowych sprawach i nie są w Polsce źródłami prawa powszechnie obowiązującymi, nawet jeśli wydał je Sąd Najwyższy. Co najwyżej sądy rozpatrując podobne sprawy będą kierować się takim orzecznictwem. Nie oznacza to jednak, że mają obowiązek orzec w podobny sposób.
Niniejsze opracowanie ma zaznajomić pracodawcę z sytuacjami, gdzie mimo wystąpienia pracowników do sądu z zarzutem bezzasadności wypowiedzenia umowy o pracę sąd uznał wypowiedzenia za zasadne i zgodne z prawem. Oczywiście nie jest to pełen katalog przyczyn uzasadniających wypowiedzenie, mamy jednak nadzieję, że ułatwi pracodawcom uzasadnienie tej niełatwej decyzji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00