Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-25

Jak pracodawca powinien prowadzić dokumentację zasiłkową

Pracodawca, który jest uprawniony do ustalania prawa i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych), ma obowiązek prowadzić dokumentację zasiłkową wypłacanych świadczeń.

Pracodawca ma także obowiązek przechowywać dokumenty, na podstawie których wypłacił zasiłki, oraz ewidencjonować wypłacone świadczenia (np. karty zasiłkowe przez 50 lat, dokumenty zasiłkowe związane z wypłatą przez 5 lat). Dokumentację zasiłkową można prowadzić w formie papierowej. Nie ma również przeszkód, żeby prowadzić dokumentację elektronicznie. Pracodawca musi jednak pamiętać, żeby każdorazowo na żądanie ZUS przedstawić dokumenty w formie papierowej podpisane przez upoważnione do tego osoby.

Kto prowadzi dokumentację zasiłkową w firmie

Płatnik świadczeń jest zobowiązany do ustalania prawa, wypłaty i prowadzenia dokumentacji zasiłkowej. To on ponosi odpowiedzialność za popełnione błędy. W praktyce prowadzeniem dokumentacji zajmują się wyznaczone przez pracodawcę osoby w firmie - najczęściej kadrowa lub księgowa. Osoby te płatnik świadczeń powinien upoważnić do dokonywania tych czynności. Może to być upoważnienie ustne, które np. przy kontroli ZUS należy potwierdzić, albo najczęściej upoważnienie pisemne, np. wynikające z zakresu obowiązków pracownika.

Ustalanie uprawnień do świadczeń

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00