Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-22

Pracownik idzie do wojska - obowiązki pracodawcy

Bez względu na formę nawiązania stosunku pracy pracodawca może się zetknąć z sytuacją, w której jego pracownik będzie wezwany do wykonania obowiązków związanych z obroną kraju. Taka sytuacja powoduje powstanie po stronie pracodawcy wielu obowiązków wobec pracownika. Należą do nich m.in.: wypłacenie odprawy powołanemu do wojska pracownikowi, udzielenie zwolnienia od pracy, przyjęcie do pracy powracającego z wojska pracownika.

Osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej są zobowiązane do osobistego stawienia się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących tego obowiązku w terminie i miejscu określonym w wezwaniu.

Obowiązek służby wojskowej polega na:

l odbywaniu zasadniczej służby wojskowej przez poborowych,

l odbywaniu zajęć wojskowych oraz przeszkolenia wojskowego przez studentów i absolwentów szkół wyższych,

l odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz okresowej służby wojskowej przez żołnierzy rezerwy,

l pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny przez poborowych i żołnierzy rezerwy.

W przypadku wezwania pracownika przez organy wojskowe do wykonania tych obowiązków pojawiają się nowe prawa i obowiązki po stronie pracownika i pracodawcy.

I. Ochrona stosunku pracy

Powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej, z którą związana jest ochrona trwałości stosunku pracy, oznacza powołanie do odbycia:

l zasadniczej służby wojskowej,

l nadterminowej zasadniczej służby wojskowej,

l przeszkolenia wojskowego,

l ćwiczeń wojskowych,

l okresowej służby wojskowej oraz

l do pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Powołanie następuje przez doręczenie pracownikowi karty powołania, karty mobilizacyjnej albo w drodze obwieszczenia. Ochrona trwałości stosunku pracy zaczyna się od dnia skutecznego doręczenia pracownikowi karty powołania lub od dnia ogłoszenia obwieszczenia o powołaniu (art. 118 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

PRZYKŁAD

Pracownik w okresie wypowiedzenia otrzymał awizo pocztowe z informacją o pozostawieniu w urzędzie pocztowym listu poleconego. Umowa o pracę rozwiązała się w sobotę. Pracownik w najbliższy poniedziałek udał się na pocztę po odbiór listu poleconego, w którym znajdowała się karta powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Pracownik nie będzie mógł w takim przypadku powoływać się na bezskuteczność wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, skoro skuteczne doręczenie mu karty powołania nastąpiło już po rozwiązaniu stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00