Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-21

Sposoby na podwyższenie świadczeń wypłacanych przez ZUS

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje kilka możliwości zwiększenia wysokości emerytury i renty. Przede wszystkim świadczeniobiorca powinien sprawdzić, czy dostarczył do ZUS wszystkie dokumenty pozwalające na najkorzystniejsze ustalenie wysokości świadczenia.

O przeliczenie emerytury lub renty mogą wystąpić do ZUS osoby, które w okresie emerytury opłacają składki emerytalne. Prawo do przeliczenia emerytury lub renty mają również osoby, które udowodniły nieuwzględnione wcześniej przez ZUS dochody. Emerytom i rencistom, którzy mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, oraz emerytom po ukończeniu 75 lat ZUS razem ze świadczeniem co miesiąc wypłaca dodatek pielęgnacyjny.

Opłacanie składek emerytalnych w okresie emerytury

Każdy emeryt lub rencista zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub prowadzący działalność gospodarczą, który opłaca z tego tytułu obowiązujące składki i jednocześnie pobiera z ZUS świadczenie, może, nie częściej niż co kwartał, złożyć w ZUS wniosek o doliczenie do stażu emerytalnego lub rentowego okresów zatrudnienia (art. 113 ustawy emerytalnej). ZUS na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy doliczy do udokumentowanego wcześniej stażu kolejne okresy zatrudnienia. Doliczenie stażu powoduje równocześnie zwiększenie wysokości pobieranego świadczenia. ZUS wypłaca świadczenie w zwiększonej wysokości od miesiąca, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek o doliczenie okresów zatrudnienia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę w trakcie kwartału wniosek o doliczenie stażu można złożyć przed upływem kwartału kalendarzowego.

Nie ma jednego wzoru zaświadczenia zakładu pracy. Pracodawca powinien w nim, obok danych identyfikacyjnych pracownika i zakładu pracy, zawrzeć informacje dotyczące: okresu zatrudnienia, okresów pobieranych zasiłków, wynagrodzenia chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, udzielonych urlopów bezpłatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00