Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-05

Jak zatrudniać pracowników podejmujących pierwszą pracę w życiu

Zatrudnienie pracownika, który podejmuje pracę po raz pierwszy w życiu, może mieć różne formy. Pracodawca może zatrudnić taką osobę na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia, o dzieło) lub nawiązać współpracę z urzędem pracy i przyjąć bezrobotnego na staż. Każda z tych form zatrudnienia skutkuje innymi obowiązkami pracodawcy.

1. Formy zatrudnienia osób podejmujących pierwszą pracę

1.1. Umowa o pracę

Umowa o pracę jest najpopularniejszym sposobem zatrudniania pracowników. Pracodawca zatrudniający osobę podejmującą pierwszą pracę może wybrać którąkolwiek z umów o pracę, na podstawie której nawiąże z nią stosunek pracy.

Umowa na okres próbny jest najczęstszym sposobem zatrudniania pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy w życiu. Umowa ta może poprzedzać każdą inną umowę o pracę. Jej zawarcie ma na celu poznanie przez pracodawcę predyspozycji pracownika do wykonywania określonej pracy, jak również zapoznanie się przez pracownika z warunkami pracy. Umowa ta nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące.

Można zawrzeć wyłącznie jedną umowę na okres próbny. Oznacza to, że pracodawca nie może zawierać z pracownikiem kolejno 2 umów o pracę na okres próbny na następujące po sobie okresy, nawet gdy ich łączny okres nie będzie przekraczał 3 miesięcy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny na 1 miesiąc. Po rozwiązaniu tej umowy pracodawca nie może zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny nawet w sytuacji, gdy łączny okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy nie przekroczy 3 miesięcy. Nie ma jednak przeszkód, by pracodawca w porozumieniu z pracownikiem sporządził aneks do pierwszej umowy wydłużający okres jej trwania np. do 3 miesięcy.

Umowę na okres próbny można rozwiązać za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wypowiadając taką umowę nie ma konieczności podawania przyczyny wypowiedzenia.

WAŻNE!

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00