Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-18

Obowiązek uczestnictwa w II filarze ubezpieczeń społecznych jest zgodny z Konstytucją RP

Uczestnictwo w otwartych funduszach emerytalnych jest obowiązkowe. Obowiązek ten nie narusza konstytucji, gdyż jest określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z konstytucją zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa (wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II UK 12/08).

Adam M. był zatrudniony w jednej z warszawskich firm na podstawie stosunku pracy. Mimo obowiązku przynależności do II filaru ubezpieczeń (jest on osobą urodzoną po 1968 r.) odmówił przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). W tej sytuacji, stosownie do art. 39 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ZUS przydzielił mu fundusz wybrany w drodze losowania. Adam M., podtrzymując swoją odmowę przystąpienia do II filaru ubezpieczeń społecznych, skierował do ZUS wniosek o wykreślenie go z listy członków OFE i wypłatę kwot przekazanych tam składek. Zakład odmówił wykreślenia z listy członków OFE, wobec czego sprawa trafiła do sądu.

Sąd Rejonowy w W. oddalił odwołanie, wskazując, że ubezpieczenie społeczne ma - zwłaszcza w przypadku pracowników - charakter obowiązkowy, a obowiązek ten powstaje niezależnie od woli stron. Z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika natomiast obowiązek prawny zawarcia umowy z wybranym lub wylosowanym OFE, gdyż stanowi to integralną część systemu ubezpieczeniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00