Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-08

Jak rozliczyć w dokumentach składanych w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków i odsetek po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Od 3 miesięcy pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). Wyrok ten dotyczy zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych składników wynagrodzenia, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłków.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Do podstawy wymiaru nie należy wliczać składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia, do których nie mieli prawa w okresie pobierania zasiłku, mogą wystąpić do ZUS lub pracodawcy o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem tych składników. W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek, na wniosek pracownika, przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków i wypłacić wyrównanie. Wyrównując zasiłek przysługujący za okres poprzedzający dzień ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie wraz z ustawowymi odsetkami. Od 15 października 2005 r. odsetki te wynoszą 11,5% w stosunku rocznym (od 10 stycznia do 14 października 2005 r. wynosiły 13,5% w skali roku).

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 sierpnia 2008 r. kwoty wyrównań zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz odsetek od tych wyrównań, wypłacanych na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., powinny zostać rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeliczanie podstawy wymiaru dotyczy także wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanych ze środków pracodawcy. Wynagrodzenia te są bowiem obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jednak o kwoty ewentualnych odsetek za opóźnienie w wypłacie wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby pracodawca nie może pomniejszyć należnych za dany miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00