Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-12-18

Jakie są zasady przyjmowania przez ZUS minimalnego wynagrodzenia do podstawy wymiaru emerytury lub renty

Od 1 stycznia 2009 r. osobom ubiegającym się o emeryturę lub rentę, a także o ustalenie kapitału początkowego, które z powodu braku dokumentacji płacowej nie mogą udowodnić wysokości osiąganych zarobków, do ustalenia wysokości podstawy wymiaru ZUS będzie mógł przyjąć wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tych latach, a nie jak to miało miejsce dotychczas - wynagrodzenie zerowe. Przyjęcie minimalnego wynagrodzenia spowoduje podwyższenie wysokości podstawy wymiaru, a tym samym i wysokości świadczenia.

W przypadku przyznawania emerytury lub renty po raz pierwszy albo składania wniosków o przeliczenie podstawy wymiaru (art. 110 lub 111 ustawy emerytalnej) ZUS będzie przyjmował kwotę minimalnego wynagrodzenia z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

(?) Jesteśmy w trakcie kompletowania wniosku o emeryturę pracownicy, która w lutym 2009 r. osiągnie powszechny wiek emerytalny. Z naszych obliczeń wynika, że lata, w jakich osiągała najkorzystniejsze wynagrodzenie, wypadają na lata 1993-2002. Jednak w 1995 r. przez 10 miesięcy była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w firmie reklamowej, która obecnie już nie istnieje i pracownica nie może odszukać instytucji, która przejęła dokumenty płacowe tej firmy. Pracowała na pełny etat. Czy ZUS ustalając wysokość świadczenia przyjmie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 1995 r., a nie, jak to miało miejsce dotychczas, wynagrodzenie zerowe za ten okres?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00