Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-02-10

Jak ustalać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują także wówczas, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługują wszystkim osobom, które zostały objęte ubezpieczeniem wypadkowym, a zasiłek wyrównawczy tylko pracownikom. Od 1 stycznia 2003 r. prawo do świadczeń z tytułu choroby zawodowej i wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (od pierwszego dnia tego ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania) w wysokości 100% podstawy wymiaru.

(?) Wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby. Pracownik zgłosił wypadek przy pracy i w postępowaniu powypadkowym ustalono, że miał miejsce ten wypadek. Dlatego za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Czy wyrównać pracownikowi różnicę między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00