Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-05-10

Na jakich zasadach następuje przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę

Przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę oznacza najczęściej przejęcie na podstawie określonej umowy własności całego lub części zakładu pracy, ale nie tylko. Może być również wynikiem wyodrębnienia z dużego zakładu mniejszej firmy, która stanie się samodzielnym pracodawcą, lub innej zmiany właścicielskiej zaistniałej np. w wyniku dziedziczenia.

Przepisy prawa pracy szczegółowo regulują skutki przejścia zakładu lub jego części dla zatrudnionych w tym czasie w zakładzie pracowników. Są to regulacje ochronne, bezwzględnie obowiązujące, co oznacza, że nie mogą zostać w żaden sposób ograniczone lub wyłączone przez pracodawców lub pracowników, nawet w drodze odpowiednich regulacji w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie pracy. Normują one sytuację pracowników zatrudnionych w przejmowanym zakładzie, gwarantując jednocześnie trwałość ich stosunków pracy.

Co to jest zakład pracy lub część zakładu pracy

W rozumieniu przepisów Kodeksu pracy zakładem pracy jest określony zespół składników majątkowych, osobowych oraz organizacyjnych. Zakładem pracy może być przykładowo spółka prawa handlowego jako całość, określona firma prowadzona w ramach jednoosobowej działalności pracodawcy, przedsiębiorstwo państwowe, szkoła itp.

Częścią zakładu pracy jest natomiast wyodrębniony dział, placówka, jednostka, które zatrudniają pracowników realizujących w ramach działalności całego pracodawcy zadania tej określonej części. Taką częścią zakładu pracy może być przykładowo: jeden ze sklepów, jeden z zakładów fryzjerskich, jedna z aptek wchodząca w skład całego zakładu pracy. Może być nią również jeden z działów, wydziałów pracodawcy, który po przejęciu będzie realizował samodzielnie dotychczasowe zadania.

PRZYKŁAD

Zakład pracy zajmujący się produkcją części samochodowych miał w ramach swojej struktury organizacyjnej elektrociepłownię, której zadaniem było zaopatrywanie zakładu w energię elektryczną oraz cieplną. Zakład postanowił sprzedać elektrociepłownię i ograniczyć swoją działalność wyłącznie do produkcji części. Pracownicy zatrudnieni w przyzakładowej elektrociepłowni będą zatem podlegali procedurze związanej z przejściem części zakładu pracy na nowego pracodawcę. Przedsiębiorca kupujący elektrociepłownię stanie się jednocześnie pracodawcą dla zatrudnionych w niej pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00