Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-05-10

Przychody zwolnione ze składek

Stan prawny na dzień 23 kwietnia 2008 r.

I. Podstawa wymiaru składek [§ 1] - komentarz

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników należy naliczać od podstawy wymiaru, którą jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki pracownicy osiągają u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jeśli w danym roku przychód przekroczy 30-krotność prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia (w 2008 r. jest to kwota 85 290 zł), to od przychodu pracownika ponad ten limit nie należy naliczać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Dla pracowników podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równocześnie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe. W przypadku podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe nie ma jednak zastosowania ograniczenie rocznej podstawy wymiaru do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszona o składki, które finansuje pracownik i powiększona o kwoty wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy, jest podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym przypadku również nie należy stosować rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

WAŻNE!

Przepisy rozporządzenia składkowego należy stosować do osób wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą, lub jeśli pracownik zawarł taką umowę z inną osobą niż pracodawca, ale na podstawie tej umowy pracuje na rzecz swojego pracodawcy.

Chodzi tutaj o umowę zlecenia, umowę o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego (np. kontrakt menedżerski), oraz umowę o dzieło. Jeśli taką umowę pracodawca zawarł z własnym pracownikiem, to do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osobę wykonującą pracę na podstawie tej umowy traktuje się jak pracownika, a przychód osiągnięty z tej umowy uważa się za przychód z umowy o pracę. Tak samo do celów ubezpieczeń traktuje się pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, która nie została zawarta między pracownikiem a pracodawcą, ale praca na podstawie tej umowy jest wykonywana przez tę osobę na rzecz pracodawcy.

W takiej sytuacji do przychodu z umowy cywilnoprawnej należy stosować przepisy rozporządzenia składkowego w części dotyczącej: określenia podstawy wymiaru składek jako przychodu, wyłączeń z podstawy wymiaru składek, ustalania wartości pieniężnej świadczeń w naturze i przeliczania przychodów osiąganych w walutach obcych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00