Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-01-25

Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń w związku z obniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe od 1 stycznia 2008 r.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy ustalać na podstawie wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi u pracodawcy, u którego uzyskał on prawo do świadczenia. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, po odjęciu składek finansowanych ze środków pracownika.

Od 1 stycznia 2008 r. została obniżona (II etap) stopa procentowa składki na ubezpieczenia rentowe finansowanej przez pracownika z 3,5% do 1,5% podstawy wymiaru składki. Dlatego po zmianie stopy procentowej składki na ubezpieczenia rentowe wynagrodzeniem pracownika przyjmowanym do obliczenia podstawy wymiaru świadczeń jest przychód pracownika po odliczeniu łącznie kwoty odpowiadającej 13,71% tego przychodu, jeżeli przychód został wypłacony po 31 grudnia 2007 r.

(?) Pracownicy naszego zakładu otrzymują wynagrodzenie każdego 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Pracownik zachorował 9 stycznia 2008 r. Czy do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy przyjąć wynagrodzenie za grudzień 2007 r. pomniejszone łącznie o kwotę 15,71%, czy o kwotę faktycznie potrąconych składek, tj. łącznie o 13,71%?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00