Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-01-25

Od kiedy można skorzystać z odliczenia od dochodu lub podatku opłaconych za granicą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Osoby wykonujące pracę za granicą będą miały prawo odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych w innym kraju. Przepisy uniemożliwiające odliczenia utracą jednak moc dopiero 30 listopada 2008 r.

Po przystąpieniu Polski do UE oraz stopniowym otwieraniu rynków pracy przez poszczególne kraje Unii coraz więcej osób zdecydowało się szukać zatrudnienia za granicą. Ci, którzy znaleźli pracę, w większości przypadków są zobowiązani - tak jak w naszym kraju - do opłacania stosownych składek na tamtejsze ubezpieczenia społeczne, także zdrowotne.

Artykuły 26 i 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) przewidują możliwość odliczenia od dochodu zapłaconych przez pracownika obowiązkowych składek ZUS, co tym samym zmniejsza podstawę opodatkowania. W przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne odlicza się część zapłaconej składki od podatku ustalonego zgodnie z przepisami ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00