Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-15

Jakie są skutki zawarcia z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji przez osoby do tego nieupoważnione

Umowa o zakazie konkurencji zawarta z członkiem zarządu spółki przez członków rady nadzorczej bez wyraźnego upoważnienia wynikającego z uchwały tej rady jest nieważna (wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2008 r., I PK 82/08).

Jacek Cz. w 2001 r. objął stanowisko prezesa zarządu spółki M. Rada nadzorcza spółki podjęła wówczas uchwałę upoważniającą jej przewodniczącego i jednego z członków do zawarcia z nowo powołanym prezesem umowy o pracę na okres kadencji. Upoważnieni członkowie rady podpisali więc z Jackiem Cz. stosowną umowę, dodając do niej klauzulę dotyczącą zakazu konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy. W klauzuli tej ustalono również okres trwania zakazu i odszkodowanie z tego tytułu.

Po upływie kadencji, pod koniec 2002 r. Jacek Cz. zakończył pełnienie funkcji w zarządzie. Na kolejną kadencję nie został powołany. Zgodnie ze statutem rada nadzorcza spółki M. podjęła uchwałę o rozwiązaniu z nim umowy o pracę, co też zostało zrobione. Także i tym razem przewodniczący rady i jeden z jej członków zawarli z byłym już prezesem porozumienie w sprawie zakazu konkurencji, potwierdzające wcześniejsze ustalenia zawarte w klauzuli z 2001 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00